İLETİŞİM:

 • DOLAR
  $3.427,6300
 • EURO
  $1,0760
 • ALTIN
  $48.027,2300
 • BIST
  $180,3000
Hastanelerde Kullanılacak Corona Sedyeleri

Hastanelerde Kullanılacak Corona Sedyeleri

Dünyanın hemen her yerinde etkili olan pandemik bir virüs niteliği taşıyan corona virüsü beraberinde birçok insana bulaşmıştır. İnsandan insana bulaşabilen bu virüs çok kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Hava yolu ve temas ile bulaşmaktadır. Virüsün bulaşma faktörü düşünüldüğünde yayılmasını durdurmak için birçok önlem de alınmaktadır. Bu önlemlerden en önemlisi kuşkusuz hastanelerde alınacak önlemlerdir. Virüsün pozitif çıkabileceği […]

Dünyanın hemen her yerinde etkili olan pandemik bir virüs niteliği taşıyan corona virüsü beraberinde birçok insana bulaşmıştır. İnsandan insana bulaşabilen bu virüs çok kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Hava yolu ve temas ile bulaşmaktadır. Virüsün bulaşma faktörü düşünüldüğünde yayılmasını durdurmak için birçok önlem de alınmaktadır. Bu önlemlerden en önemlisi kuşkusuz hastanelerde alınacak önlemlerdir. Virüsün pozitif çıkabileceği düşünülen kişilerin hastaneye gelişi ve hastanede geçireceği zaman önlemler dâhilinde gerçekleşmelidir. Bu tür önlemler hastane çalışanları ve başka bir rahatsızlık ile hastanede bulunan kişiler için oldukça önemlidir. Virüs şüphesi taşıyan kişilerin hastaneye getirilişinde sedyeler kullanılır. Bu sedyeler standart ambulans sedyelerinden farklıdır.  Çünkü corona virüsü hava yoluyla bulaşabilmektedir. Tüm bu faktörler düşünülerek izolasyon için sedyeler tasarlanmıştır.

Karantina Ambulansları Ve Negatif Basınçlı Sedyeler

Bulaşıcı virüslerde virüse yakalanan kişilerin tedavi süreci önem arz etmektedir. Tabii ki hasta kişiler kadar çevrelerinde bulunmak zorunda olan kişilerin sağlığını korumak da önemlidir. Genellikle bu kişiler virüs sebebiyle hasta olan kişilerin tedavi sürecinde bulunan sağlık çalışanlarıdır. Hasta kişilerle ilk olarak temasa geçen ise ambulans çalışanlarıdır. Ambulans çalışanları ve ekipmanları açısından birtakım önlemler gerekir. Bu önlemler sağlık çalışanlarına virüs bulaşmaması açısından oldukça önemlidir. Tabii ki virüs önlemler alınmadığı takdirde sağlık çalışanlarına bulaşarak kümelenebilir. Ambulans da alınan önlemlerden en önemlisi negatif basınçlı sedyelerdir. Bu sedyeler sayesinde virüs şüphesi taşıyan kişiler içerisinde izole edilir. Bu sedyeler bünyesinde filtreler barındırmaktadır. Bu sayede kişi soluk alıp verme işlemi sırasında verdiği hava filtrelerden geçerek süzülür.

Sosyal Medyadaki İzolasyonlu Sedyeler

Corona virüsü Çin merkezli ilk yayılmaya başladığı sıralarda sosyal medyada birçok farklı görüntüde izolasyon sedyeler yer aldı. Sedyeler ilk olarak havaalanlarında görülmeye başlanmıştır. Çünkü Covid-19 virüsü pandemik bir virüstür. Bu nedenle dünya çapında yayıldığı bilinmektedir. Bu sebeple havaalanında yüksek ateşle şüphelenilen kişiler bu sedyeler ile karantinaya alınmıştır. Bu sedyelerde hastalar içerisine sarılmış bir yataktaydı. Çoğu insanın bu sedyeler hakkında bilgi sahibi olmaması ile birlikte endişeli bakışlar da görülmekteydi. Fakat bu sedyeler aslında endişeleri ortadan kaldırmak için vardır. Sedyeler ilk olarak yüksek ateş içeren şüpheli kişileri izole etmek için kullanılmaktadır. Tabii ki kullanım amacı da o kişiden başkalarına virüs bulaşmasını önlemektir. İçine yatırılan bir kişi endişelenmemelidir. Çünkü hem kendi sağlığı açısından hem de çevresindeki insanların sağlığı açısından oldukça önemli bir süreçtir.

Corona Virüs İzolasyon Sedyesi Yaptılar

Corona virüs vakaları ile hastanelerde birçok cihaz ve eşya kullanılmaktadır. Fakat tüm cihazlar ve eşyalar vaka sayısı arttıkça yeterli gelmemektedir. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak bazı firmalar üretime başlamıştır. Sadece bu işi yapanlar değil farklı sektördeki firmalarda elini taşın altına koymuştur. Bu tür biyomedikal cihaz ve eşyaların üretimi için çalışmalara başladığı bilinmektedir. Ancak bu tür üretimleri yapmak kolay bir iş değildir. Firmalar bu işi hem kısa zamanda yapmalı hem de kaliteli ürünler ortaya koymalıdır. Tabii ki bu faktörlerin yanında çalışma alanlarında da kendileri steril ve izole etmelidir. Bu tür yerli üretimler oldukça önemlidir. Pandemik bir virüs vakası olan corona döneminde dışarıya bağlı kalmamak virüsün yayılmasına da olanak vermemektir. Tüm bunlarla beraber önlemler ve hastaların iyileşmesi için Hastanelerde kullanılacak corona sedyeleri yapılmaktadır. Yapılan izolasyon sedyelerinin ambulans sedyeleri ile uyumlu olması da sağlanmaktadır.

 

Pozitif Vakaların Taşındığı Negatif Basınçlı Sedyeler

Corona virüsü nedeni ile bazı önlemler alınmaktadır. Vakaların artmaması için virüs sonucu pozitif çıkan hastaların taşınma işlemi bazı önlemler ile gerçekleşir. Sonucu pozitif olan hasta virüsü taşımakta ve bulaştırabilir demektir. Bunun için negatif basınçlı sedyeler ile taşınmaktadır. Bu sedyeler hasta kişiyi dışarıdan izole etmektedir.  Çünkü corona virüsü hava yolu ile de bulaşmaktadır. Hastanelerde kullanılacak corona sedyeleri ise bazı filtreler yardımı ile vakanın verdiği havayı süzerek dışarıya temiz hava vermektedir. Tabii ki bu filtrelerin bir ömrü vardır. Ömrü dolan filtre içerdiği özelliğe göre temizlenir ya da yenisi ile değiştirilir. Bu tür sistemler hastanelerde de mevcuttur. Tabii ki bu alanlardan esinlenerek tasarlanmaktadır. Bu filtreler virüs bakteri gibi partikül içeren havayı süzmektedir. Süzülen hava ise bu yöntem ile temizlenmektedir. Böylece sedye içerisine yerleştirilen pozitif vakalar izole olmaktadır. Bu tür önlemler vakaların bulunduğu ortamlar için oldukça önemlidir.

Negatif Basınçlı Sedyeler Hakkında Bilgiler

Biyomedikal bir ekipman olarak bilinen Hastanelerde kullanılacak corona sedyeleri önemli vakalarda kullanılmaktadır. Sedyeler normal ambulans sedyelerinden farklı bir kullanıma ve görüntüye sahiptir. Bunun en büyük sebebi ise hastayı izole etmek ve hastaya temas etmemektir. Sedyelerde hepa filtreler bulunmaktadır. Hepa filtreler havadaki virüs, bakteri ya da herhangi bir mikroorganizma gibi partikülleri süzmektedir. Süzülen hava ise akım cihazı ile de dışarı atılır. Böyle içerisindeki vaka solunum işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra onunla ilgilenen sağlık çalışanlarına hastalığı bulaştırmamaktadır. Sedyeler pozitif olan vakaları dış alandan izole etmek için kullanılır. Ayrıca sistem her ambulansın sedyesine uyumlu olarak tasarlamaktadır. Sedye içerisine vaka yerleştirilirken kullanılacak malzemeler içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonra vakanın dışarıyla teması kesilmesi için sedyenin fermuarı kapatılır. Böylece izolasyon işlemi gerçekleşmektedir. Bu fermuarlar ise hastanın gideceği yere kadar açılmamaktadır. Böylece vaka, taşıma işlemi sırasında izole edilmektedir. Firmamızdan özel üretimli sedyeleri temin edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?