İLETİŞİM:

 • DOLAR
  $3.387,3800
 • EURO
  $1,0677
 • ALTIN
  $47.772,4500
 • BIST
  $178,6000
istanbul Şemsiyeci

istanbul Şemsiyeci

Şemsiye, genel anlamı itibariyle yağmurdan ve de güneşten korunmak amacıyla kullanılmakta olan bir üründür. Tanım olarak da şemsiyeye bakıldığında Parasol kelimesindeki para, durdurmak anlamına gelirken sol kelimesi de güneş anlamındadır. Türkiye’de ise anlamına bakılacak olursa su geçirmez kumaşlardan yapılan ve bir sap üzerine esnek bir şekilde gerilmiş olan tellerle takılan, insanları yağmur ve de güneşin […]

Şemsiye, genel anlamı itibariyle yağmurdan ve de güneşten korunmak amacıyla kullanılmakta olan bir üründür. Tanım olarak da şemsiyeye bakıldığında Parasol kelimesindeki para, durdurmak anlamına gelirken sol kelimesi de güneş anlamındadır. Türkiye’de ise anlamına bakılacak olursa su geçirmez kumaşlardan yapılan ve bir sap üzerine esnek bir şekilde gerilmiş olan tellerle takılan, insanları yağmur ve de güneşin etkilerinden korumayı amaçlayan ve açılıp kazanabilme özelliğine sahip taşınabilir ya da sabit eşyalardır diyebiliriz. Bizler de istanbul şemsiyeci olarak şemsiye üretimi yapmakta olan bir firmayız.

Şemsiye Çeşitleri

Şemsiyeler çok çeşitli şekillerde ve amaçla üretilmesine bağlı olarak birçok çeşitlilik gösterebilmektedir. Yani cafe, plaj, restaurant ve de bahçelerde kullanılabilmektedir. İngilizce dilimde ise şemsiye, umbra kelime kökünden türemiş olduğu için yaklaşık olarak 400 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Umbra kelimesinde İngilizcede gölge anlamına gelmektedir. Kısacası şemsiye çeşitleri; bahçe şemsiyesi, plaj şemsiyesi restaurant şemsiyesi ve de cafe şemsiyesi olarak üretilmektedir.

Tarihçesi

Şemsiyenin tarihçesini de bir kaç kısa bilgi ile anlatmak gerekirse; ilk kullanım alanına mezopotamyada rastlanmaktadır. O zamanlarda da şemsiye yine güneşten korunmak amacı ile kullanılmakta idi. Daha sonrasında ise ortalama milattan önce 1200 lü yıllarda mısırlılar tarafından inanışları gereğince koruyucu özellikte olduğu düşünülmektedir. Bundan sonraki tarihlerde ise roma insanlarının kültüründe belirginleşmeye başladı ve bunlara da eski mısır kültüründen geçmiştir. Yunan kültüründe de yine şemsiye görülmüştür. Daha sonraları da Çinliler tarafından ilk defa yağmurdan korunmak amacıyla kullanılmakta başlanmıştır. Şemsiyeler batı kültüründe papirüsler ve de yapraklardan üretilmekteyken, Çinliler bunu daha da ilerleyerek ve de geliştirerek kağıttan yapılmış olan şemsiyeleri reçinelemek suretiyle su geçirmez bir hale getirmiştirler.

Şemsiyenin Gelişmesi

Eski zamanlarda dediğimiz gibi sadece güneşten korunmak amacıyla üretilen şemsiyeler, sonrasında ise su geçirmez gale getirilerek yağmurdan da korunma amacıyla üretilmeye başlandı. Bu sayede de günden güne şemsiyelerin kullanım alanlarında büyük bir artış olmuştur. Buna bağlı olarak ta şemsiyeler üretim gücü arttırılarak daha sağlam bir şekilde üretilmeye başlanmıştır. Şemsiyenin ilk olarak seri bir şekilde üretilmesi ise 1839 yılında İngiltere’nin şu an ki başkenti Londra’da gerçekleşmiştir. 1852 yılına kadar ise şemsiye sapının yapımında ahşap hammadde ve de balina kemiği kullanılıyordu.

Şemsiyenin Türkiye’deki Tarihçesi

Türkiye’deki şemsiyenin ilk üretimi ise 1881 yılına dayanmaktadır. istanbul’da ikamet etmekte olan Robenson isimli biri tarafından ilk üretimi yapılmış olan şemsiye, daha sonrasında ise Cumhuriyet yıllarında Türkiye’de bulunmakta olan bir sürü firma tarafından imal edilmeye başlanmıştır. Ve halen de günümüze dek yapılmaya devam etmektedir.  istanbul şemsiyeci firmamız da geçmişten günümüze dek şemsiyecilik alanında hizmet vermektedir.

Şemsiye Hakkındaki Enteresan Bilgiler

Şemsiyeler ile ilgili ilginç gerçekler ve de bilgiler de bulunmaktadır. Bunlardan biri de Latince bir kelime olan umbros kelimesinden türemiş olmasıdır. Umbros ise gölge anlamına gelmektedir. 18. Yüzyıla kadar ise şemsiye sadece bir kadın aksesuarı olarak kullanılmaktayken bundan sonraki dönemde ise ilerleyerek Avrupa’ya da yayılmaya başlamıştır.

Şemsiye Hakkında Merak Edilen  Konular

Şemsiye hakkındaki diğer önemli bilgilere de değinecek olursak şemsiye aslında modern bir gelişim aracıdır. Günümüzde üretilen şemsiyeler Romalıların ve de Yunanlıların kullandığı şemsiyelere benzemektedir. Şemsiyelerde kullanılan mekanik parçalar 20. yüzyılın teknolojik gelişmesine bağlı olarak üretilmeye başlanmıştır. Modern olarak tabir ettiğimiz şemsiyelerin birçoğu Çin’de üretilmektedir. O kadar ki Çin’de bulunmakta olan bir kentte binin üzerinde şemsiye fabrikası bulunmaktadır. Şemsiyeler aynı zamanda bu üretimlerini takiben birçok değişik modelde ve tarzda da üretilmiş ve günümüzde ise daha çok çeşitlilikle üretilmektedir. Bizler de istanbul şemsiyeci olarak bu alanda sizlerin hizmetine koşmaktayız.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?