İLETİŞİM:

 • DOLAR
  $3.436,0600
 • EURO
  $1,0790
 • ALTIN
  $48.057,2700
 • BIST
  $180,5000
Koronavirüs İçin Negatif Basınçlı Sedyeler

Koronavirüs İçin Negatif Basınçlı Sedyeler

Koronavirüsü tüm dünyayı tehdit ettiği gibi Türkiye’de de görülmeye başlanmıştır. Daha önce rastlanan virüslerden çok farklı olarak yeni bir tip virüs olarak ortaya çıkmıştır. Uzmanlar virüsün deniz canlılarından insanlara geçtiğini belirlemiştir. Önce Çin’de daha sonra ise diğer birçok ülkeye yayılarak insan hayatını olumsuz manada etkilemiştir. Asya kıtası, Avrupa ve Amerika kıtasında vaka sayıları her geçen […]

Koronavirüsü tüm dünyayı tehdit ettiği gibi Türkiye’de de görülmeye başlanmıştır. Daha önce rastlanan virüslerden çok farklı olarak yeni bir tip virüs olarak ortaya çıkmıştır. Uzmanlar virüsün deniz canlılarından insanlara geçtiğini belirlemiştir. Önce Çin’de daha sonra ise diğer birçok ülkeye yayılarak insan hayatını olumsuz manada etkilemiştir. Asya kıtası, Avrupa ve Amerika kıtasında vaka sayıları her geçen gün artıyor. Virüsler bakteri olmadıkları için antibiyotik kullanılamıyor. Hastalık için henüz etkili bir aşı bulunamadı. Virüs temas ve ağızdan çıkan damlacıklar yoluyla kısa sürede birçok insana bulaşabilir. Bu nedenle hastalıktan korunmak için sürekli eller yıkanmalı ve alkol bazlı temizleyiciler kullanılmalıdır.

Koronavirüs Nedir

Koronavirüs daha önceki dönemlerde de birçok hastalığa neden olan bir virüs türüdür. 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 olarak adlandırılan Koronavirüsün mutasyon geçirmiş ve insan vücudu tarafından tanınmayan bir çeşit  virüstür. Virüsler başta grip olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadırlar. Ancak bu tür virüsler insanlar için ciddi riskler barındırmaz. Daha önceki dönemlerde insanlarda tanımlanmadığı için günümüzde Koronavirüs vakalarını tedavi edebilecek herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Koronavirüs diğer adıyla Covid-19 insandan insana bulaşabilen bir virüstür. İleri yaştaki insanlar üzerinde ölümle sonuçlanabilecek etkileri bulunmaktadır. Covid-19 tespit edilen kişiler de öksürük yüksek ateş nefes darlığı başta olmak üzere birçok belirtti göstermektedir.

Koronavirüs Yayılma Hızı

Coronavirüs insandan insana bulaşabilen yayılma hızı yüksek bir virüstür. Çin’in Vuhan kentinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan bu virüs yaklaşık olarak 3 ay içerisinde dünya üzerindeki bütün ülkelere ulaşmıştır. İnsandan insana çok hızlı bulaşmasından dolayı çok kısa süre içerisinde ciddi bir hasta sayısına neden olmuştur. İleri yaştaki bir kronik hastalığı olan insanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilmesi ve hızlı yayılmasından dolayı dünyadaki birçok ülke Covid-19 ile mücadele edebilmek için birçok tedbiri devreye sokmuştur. Ülkelerin ciddi önlemler almaları insanlara belli alanlarda kısıtlamaya gitmeleri dâhil birçok tedbir Covid-19 virüsünün yayılmasını durduramamıştır. Risk grubunda bulunan kişilerin mutlaka dikkat etmeleri gereken konu kendilerini dış dünyadan izole etmeleridir. Özellikle kuru öksürük yüksek ateş ve nefes darlığı olan kişilerin kendilerini toplumdan izole ederek yakınlarında bulunan  sağlık kuruluşlarına müracaat etmesi virüsün yayılmasını düşürecektir.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Enfekte olmuş hasta kişilerin öksürmeye hapşırma ve konuşmaları esnasında ağzından çıkan damlacıkların ortaya saçılması sonrasında başka insanların elleriyle veya direkt olarak ağız ve burun yoluyla bulaşmaktadır. Ellere bulaşan virüsler hastalık oluşturmazlar insanların eline ağzına veya burnuna götürmesi sonrasında virüs bulaşmaktadır. Covid-19 bulaşan bir kişide bu hastalığın semptomları en geç 14 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Yüksek ateş ve kuru öksürükle başlayan bu semptomlar nefes darlığı ishal boğaz ağrısı gibi semptomlar ile devam etmektedir. Covid-19 dış ortamda uzun süre canlı olarak kalabilen bir virüstür. Üzerinde bulunduğu maddenin yapısına göre farklı surelerde bu maddeler üzerinde bulunmaktadır. İnsanların bu eşyalara elleri ile temas etmeleri sonucunda elin ağız ve burun ile temas edilmesinde Corona virüs bulaşır.

Koronavirüsten Korunma Yöntemleri

Öncelikle Koronavirüsün insandan insana bulaşması eşyaların üzerinde uzun süre durabilmesi yayılma hızının ciddi manada arttırmaktadır. Bundan dolayı düzenli aralıklarla ellerin en az 20 saniye boyunca sabunlu su ile yıkanması gerekir. El yıkama imkânı olmayan kişilerin alkol bazlı ürünler ile ellerini sık sık dezenfekte etmeleri gerekir. Öksürük ve hapşırık esnasında ağzın kapatılması, insanların sosyal mesafe olarak tanımlanan en az 1 metre mesafeden temas kurmaları gerekir. İmkânı olan kişilerin mutlaka evde kalmaları ve dışarıdaki insanlarla temaslarını kesmesi coronavirüs bulaşma ihtimalini en aza indirecektir.  Koronavirüs hastalığından korunmanın en etkili ve kolay olanı temel hijyen kurallarına dikkat etmektir.

Koronavirüs Hastalarının Nakledilmesi

Öncelikle Coronavirüsün insandan insana yayılması insanların birbirleri ile temasını en aza indirmeleri gerekir. Özellikle Coronavirüs testi pozitif çıkan hastaların nakledilmesi veya bir yerden bir yere götürülmesi durumlarında başka insanlarla temasın kesilmesi gerekir. Aksi halde coronavirüs hastası bir kişinin ağzından çıkabilecek su damlacıklarının onlarca insanın Koronavirüs hastası olmasına neden olabilir. Bundan dolayı coronavirüs hastalığına yakalanmış kişiler en nakledilmesi esnasında dış dünya ile tamamen izole edilmesi gerekir. Aksi aldı çok fazla sayıda insana bulaşan bu hastalık önü alınmayacak noktalara ulaşır. Koronavirüs için negatif basınçlı sedyeler sayesinde coronavirüs hastaları dış dünya ile izole bir şekilde nakledilebilir. Bu sedyeler dışarıdaki temiz havayı haftaya ulaştırır ve hastanın verdiğin nefesi belli filtrelerden geçirilerek dışarıya verir. Bu şekilde dışarıdaki sağlıklı insanlara coronavirüs bulaşma riskini ortadan kaldırır.

Koronavirüs için negatif basınçlı sedyeler sayesinde enfekte hava bu sedyelerde bulunan filtreler sayesinde dış ortama yayılması engellenir. Hastanın nakil işlemleri sona erdikten sonra Koronavirüs için negatif basınçlı sedyeler özel dezenfektan maddeler ile virüslerden arındırılarak bir sonraki hasta için hazır hale getirilir. Özellikle coronavirüs bulaşan genç yaştaki insanların semptomları kronik hastalığı olan ve yaşlı kişilere göre daha hafif geçmektedir. Bu seviyelerde taşınan hastaların filtreler sayesinde temiz hava almaları sağlanmaktadır. Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak tanımlanan şu an için herhangi bir tedavisi bulunmayan Covid-19 hastalığından korunmak için özel olarak üretilen bu sedyelerin kullanılması hastalığın yayılmasını engellemektedir. Her sedye firmamız tarafından büyük bir titizlik ile üretilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?