İLETİŞİM:

 • DOLAR
  $3.387,3800
 • EURO
  $1,0677
 • ALTIN
  $47.772,4500
 • BIST
  $178,6000
Tente Sistemleri

Tente Sistemleri

Eskiden çok fazla yaygın olmayan tente sistemleri son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Bunun bir sonucu olarak da tente firmaları çoğaldı. Peki, nedir bu tente sistemleri? Öncelikle tente kelimesini inceleyelim.  İtalyanca kökenli bir kelime olan tente kelimesi çadır anlamına gelir. Tente sistemleri ise, tıpkı bir çadır gibi insanları güneş, yağmur gibi meteorolojik olaylardan korumak amacıyla […]

Eskiden çok fazla yaygın olmayan tente sistemleri son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Bunun bir sonucu olarak da tente firmaları çoğaldı. Peki, nedir bu tente sistemleri? Öncelikle tente kelimesini inceleyelim.  İtalyanca kökenli bir kelime olan tente kelimesi çadır anlamına gelir. Tente sistemleri ise, tıpkı bir çadır gibi insanları güneş, yağmur gibi meteorolojik olaylardan korumak amacıyla geliştirilen sistemlerdir.

Tente Sistemleri Kullanım Alanları

Günümüzde bahçelerde, kafelerde, restoranlarda, butik dükkânlarda, mağazalarda kullanılan tente sistemlerine havuz gibi tesislerde de rastlamak çok olasıdır. Ayrıca evlerde de teraslarda, kış bahçelerinde, pencerelerde ve balkonlarda tente sistemleri kullanılır. Kışın yağmur, kar gibi meteorolojik olaylardan koruma sağlarken yazın da güneşten koruyarak bizleri gölgelik alan aramaktan kurtarır. Kullanışlılığına, kalitesine, boyutuna göre birçok tente çeşidi mevcuttur.

Tente Çeşitleri

Modern teknolojiler ile imal edilen tente sistemlerinin birçok çeşidi vardır. Bunlara örnek olarak; motorlu tente sistemleri, pergola tente sistemleri, mafsallı tente sistemleri, sabit dekoratif tente sistemleri, çift açılır tente sistemleri, körüklü tente sistemleri, kasetli tente sistemleri verilebilir.

Çeşitlerine Göre Tente Kullanım Alanları

Motorlu tente sistemleri kullanıcılara konfor sağladığı ve estetik bir görünüme sahip olduğu için oldukça tercih edilen tente sistemlerindendir. Motorlu bir sisteme ve uzaktan kumanda sistemine sahip olduğu için kullanımı hem hızlı hem de kolaydır. Aynı zamanda uzun ömürlü olan motorlu tenteler, genellikle balkonlarda, teraslarda, kış bahçelerinde kullanılır. Pergola tente sistemleri ise açılır- kapanır bir özelliğe sahiptir.

Çok sağlam olan bu tenteler, oturulan alanı dış etkenlerden korur. Açılır kapanır özelliğiyle avantajlar sağlayan sistem genelde restoranlarda, kafeteryalarda, verandalarda, lokantalarda kullanılır. Mafsallı tente sistemleri, en çok tercih edilen tente çeşitlerindendir. Çevrime kollu tente de denilen bu tenteler, birbirine geçebilen parçaların farklı şekillerde açılıp kapanmasını ve dönmesini sağlar. İşletmelerde ve mağazalarda kullanımı yaygın olan mafsallı tenteler evlerde de çok fazla tercih edilir.

Sabit dekoratif tenteler, açılıp kapanma özelliğine sahip değildir. Bu yönüyle dezavantajı olan sistem, teras, balkon, pencere ve dükkânların ön kısımlarında tercih edilir. Çift açılır tente sistemleri, tekerlekli ayak sistemine sahiptir. Ayrıca taşınabilme özelliğine de sahip olan bu tente çeşidi her iki tarafa da açılabilir olmasından kullanıcılara avantaj sağlar.

Bu özelliği sebebiyle genelde okullar, kafeteryalar, restoranlar ve camiler gibi büyük alanlar için tercih edilir. Körüklü tente sistemlerinin bir diğer ismi de karpuz modelli tentedir. Genellikle dekoratiftik kazandırma amacıyla kullanılır. Bombeli bir tasarıma sahip olan bu tenteler, mağazalarda, butik dükkânlarda, otellerde ve restoranlarda tercih edilir. Kasetli tente sistemleri ise, dükkânların vitrinleri için temin edilen tente çeşididir. Oldukça pratik bir kullanıma sahip bu tenteler, ön cephe koruması sağlar. Klasik tente modeli olarak da bilinirler ve ev gibi yapılarda balkonların ve pencerelerin üst kısımlarında kullanılır.

Tente Sistemleri Avantajları

Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan tente sistemleri sunduğu birçok özellik sebebiyle kullanıcılara avantaj kazandırır. Dekorasyona ve görselliğe katkı sağlarken kullanıcılara konfor da katan bu sistemlerin temel üretim amacı yapıları yağmur, kar, güneş gibi meteorolojik şartlardan korumaktır.

Özellikle restoran, kafe gibi işletmeler için büyük avantajlar sağlayan tente sistemleri, kapalı alanlarda sigara içmenin yasak olması nedeniyle bahçe gibi açık alanların da bir seçenek olarak kullanılabilme olanağını sağlar. Her mevsim meteorolojik şartlardan koruyan tenteler, bulunduğu ortama hem rahatlık hem de şıklık katarlar. Ayrıca tente sistemlerinin herhangi bir yapı ruhsatı zorunluluğu bulunmaz. Bu sebeple her yerde kullanılabilir. İşletmelerin ekstra bir alan elde etmesini sağlarken aynı zamanda reklam ve tanıtım yapabilme olanağı da verirler.

Tente Sistemleri Fiyatları

Hem manuel hem de otomatik çeşitleri olan tente sistemlerinin fiyatları, çeşitlerine, imalat özelliklerine, kullanışlılığına ve işçiliğine göre farklılık gösterir. İmal aşamasında kullanılan kumaşın kalitesi, kumanda sistemleri, tentenin katlamalı ya da rulo olup olmamasına göre de fiyatlandırma yapılır. Bunlara ek olarak ne kadar boyutta tente üretileceği metrekare cinsinden hesaplanıp buna göre bir meblağ belirlenir. Boyutu büyük olan, kumaş kalitesi iyi olan, kullanım kolaylığı son derece gelişmiş olan tente sistemleri diğerlerine göre daha değerlidir. Bu da fiyata yansıyacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?