İLETİŞİM:

 • DOLAR
  $3.419,5300
 • EURO
  $1,0733
 • ALTIN
  $48.182,6000
 • BIST
  $180,6000
Yörük Çadırı istanbul

Yörük Çadırı istanbul

Yörük, kelime anlamı olarak yürüyen Türk demektir. Eski çağlarda göçebe hayatı süren kişiler için bu terim kullanılmıştır. Ülkemizde hala Yörük kökenli vatandaşlar bulunuyor ve bu insanlar kendilerinden Yörük olarak bahsetmekten gurur duyuyor. Yörük çadırı ise eski zamanlarda Yörük insanların barınma ihtiyacını karşılamaları için kullanılan çadırlardır. Türkler göçebe bir hayat sürdüğü için Yörük çadırı onlar için […]

Yörük, kelime anlamı olarak yürüyen Türk demektir. Eski çağlarda göçebe hayatı süren kişiler için bu terim kullanılmıştır. Ülkemizde hala Yörük kökenli vatandaşlar bulunuyor ve bu insanlar kendilerinden Yörük olarak bahsetmekten gurur duyuyor. Yörük çadırı ise eski zamanlarda Yörük insanların barınma ihtiyacını karşılamaları için kullanılan çadırlardır. Türkler göçebe bir hayat sürdüğü için Yörük çadırı onlar için çok daha avantajlıydı. Hayvan tüylerinden ya da çeşitli pamuk malzemelerden örülen Yörük çadırları günümüzde hala bazı bölgelerde kullanılmaya devam ediyor.

Yörük Çadırı Nedir?

Yörük çadırı keçi kılının çeşitli yöntemlerle örülmesi sayesinde oluşturulmuş çadırlara verilen isimdir. Keçi kılından üretildikleri için aynı zamanda kıl çadırı ismini de almışlardır. Günümüzde turizm ve kültürün gelişmesi ile bazı semtlerde bu çadırlar hala kullanılıyor. Bazı insanlar Yörük çadırlarına olan hayranlığından tatil semtlerinde oldukça sağlam olan bu çadırları kullanmayı tercih ediyor.

Keçi kılından üretilen Yörük çadırları yüzyıllardır varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Yörük çadırlarının en çok ilgi çeken tarafı ayaz geçen kış aylarına karşın dayanıklı olmalarıdır. Bu sebepten ötürü kış aylarında gidilecek turistik mekânlarda hala devamını sürdürüyor. Eğer siz de Yörük çadırına merak duyuyorsanız Yörük Çadırı istanbul firması olan bu çadırların üretimini gerçekleştiriyoruz. Siz de firmamızdan dilediğiniz boyutta Yörük çadırı yaptırabilirsiniz.

Esentepe'ye 'Yörük' Çadırı - Kocaeli Haberleri

Yörük Çadırı Özellikleri

Yörük çadırı geçmişten günümüze gelen en önemli kültürel miraslar arasındadır. Son derece büyük olan Yörük çadırları tek bir giriş odasından oluşsa da ortalama 10-15 kişinin çok rahat kalabileceği kapasitededir. Yörük çadırları keçi tüyünden elde edilir, kış aylarına karşı koruyucu olmasının ana sebebi de budur. Keçi tüyü soğuğu geçirmediği için eski zamanlarda da sıklıkla tercih edilmiştir. Yörük çadırları kışa dayanıklı olduğu gibi yağmur, kar ve soğuk havalara karşı da koruyucudur. Dışarıda ne kadar yağmur yağsa da kesinlikle bu suyu içeriye geçirmez.

Yörük çadırları içeride yer alan havayı içeride hapseder. Bununla birlikte dışarıdaki havayı da içeriye sokmaz. Bir nevi ısı yalıtımı görevi görür ve kış aylarında içerinin soğumasını önlerken yaz aylarında da içerinin daha da sıcaklamasının önüne geçer. Dolayısı ile 4 mevsim rahatça kullanılabilir. Yörük çadırları genel olarak tek oda halinde üretilir bu odaya rahatça bir aile sığabilir. Ancak biz Yörük Çadırı istanbul firması olarak çadırın içini istediğiniz gibi tasarlayabiliyoruz.

Yörük Çadırı Kullanmanın Avantajları

Yörük çadırı kullanmanın pek çok avantajı vardır. Tatile giderken otele yüklü miktarda para ödemek yerine Yörük çadırında konforlu bir şekilde kalmak ve çadırı dilediğiniz yere kurdurmak daha avantajlı olacaktır. Aileniz ile beraber böylesi avantajlı ve görkemli bir çadırda kalmak sizin için de son derece rahat olacaktır. Bir defa yaptırarak ömür boyu hiçbir sorun olmadan Yörük çadırını kullanabilirsiniz.

Kış aylarında tatile gitmek istediğinizde, değişik bir atmosfer solumak istediğinizde nerede kalsak diye düşünmenize gerek yok. Üşüme derdi olmadan, sıcaktan yanma derdi olmadan çadırınızda ailenizle birlikte huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Kurulumunu da firmamızda çalışan uzman elemanlar ile beraber gerçekleştiriyoruz. Siz de bütçenize uygun bir şekilde istediğiniz büyüklükte Yörük çadırı yaptırmak istiyorsanız firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yörük Çadırı Dış Görünümü

Yörük çadırının dış görünümü hafif üçgen şeklinde daha çok piramit görünümünü andıran tarzdadır. Dış motifleri istenildiği gibi seçilebilir ancak genelge siyah ya da kahverengi tonları tercih edilir. Aralarda beyaz işlemeler süs olsun diye kullanılabilir. Ön tarafında yer alan kapısı da farklı tasarımlarda yapılır. Çadırın sağ ya da sol yanında bir tane küçük pencere bulunur. Çadırın hava ve ışık alması için pencere sayısı arttırılabilir. İç tasarımı kişinin tercihine göre yapılır. Büyüklüğü de, tasarımı da ve taşıyacağı kaliteyi de kendiniz belirleyebilirsiniz.

Kıl Çadır, Yörük Çadır, Oba Çadır ve Kıl Çadır Düğün Salonu Üretimi

Yörük Çadırı Fiyatları

Yörük çadırı fiyatları çeşitli etkenlere göre farklılık gösterir. Çadırın boyutu, tasarımı, iç döşemesi, kalitesi ve firmanın statüsü gibi kriterler fiyatları belirleme alanında oldukça etkilidir. Ancak ücreti ne olursa olsun uzun zamanlı kullanabileceğiniz bir çadır türüdür. Sizler de Yörük çadırı yaptırmak istiyorsanız firmamızdan bütçenize uygun modellere bakabilirsiniz. Yörük Çadırı istanbul firması olarak sizlere en iyi şekilde hizmet vereceğimize emin olabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?